Fotograf: Pär-Henrik Sjöström

Kategori: Passagerarsjöfart

Silja Europa återvänder till Finska viken

Tallinks bil- och passagerarfärja Silja Europa inleder trafik mellan Helsingfors och Tallinn i mars efter en renovering.

Silja Europa är för närvarande på väg norrut efter en charter som hotellfartyg i Australien. Tallink meddelar att hon efter en uppgradering kommer att inleda trafik på linjen Helsingfors–Tallinn i mars. Vidare uppger rederiet att även de nuvarande fartygen på linjen, Baltic Queen, Star och Superstar, kommer att gå kvar.

– Huvuddelen av fartygets passagerarområden, som hytter, restauranger, butiker och nattklubb kommer att renoveras, uppger försäljnings- och marknadsföringsdirektör Margus Hunt i ett pressmeddelande.

Tallink kommer inom kort att lämna mer detaljerad information om Silja Europa. Inledningsvis kommer Silja Europa att ersätta andra fartyg på linjen under dockningar i mars och april.